Otse sisu juurde
Prisma
Tooted

Algaja aednik Andra toob kevade aknalauale: kuus maitsetaime, mis kasvavad toas ja sobivad ka peenrasse

Sel aastal otsustas Prisma kogukonna kaasamise spetsialist Andra liituda rohenäppude kogukonnaga ja kasvatada aknalaual mitte ainult toataimi, vaid ka köögi- ja juurvilju. Kui veebruaris läksid mulda tšilli- ja paprikaseemned, siis nüüd tekkis tal mõte sekka lisada ka maitsetaimed ja sibulad.

„Olen täitsa aus. Tegin seekord veidi sohki ning ei alustanud seemnetega,“ tunnistab Andra. Selle asemel valis ta Prismast välja kuus Horticomi beebitaime, mis kõik lõhnasid imeliselt: sidrunmeliss, rohemünt, õunmünt, sidrunaiosia, sidrun-liivatee ja harilik pune.

„Aiandusvõhikuna ma ei teadnudki, et neid saab osta juba väikeste istikutena. Lisaks nägid need nii armsad ja lopsakad välja, et ma ei suutnud vastu panna. Koju jõudes pistsin nad pottidesse ja paigutasin aknalauale – nüüd jääb üle vaid kasta ja oodata, kuidas nad kasvama hakkavad.“

Noored taimed Prismas

Mis taimedega on tegu?

Sidrunmeliss Rahustava toime ja meeldiva sidrunilõhnaga taim, mida kasutatakse tihti unetuse ja ärevuse leevendamiseks. Sobib teeks, koduse limonaadi tegemiseks või lihtsalt lehtede nuusutamiseks.

Peenras on sidrunmeliss hea kaaslane kapsale, brokolile ja lillkapsale, kuna aitab peletada kapsakärbseid ja meelitab ligi mesilasi.

Rohemünt Klassikalise mündi mahedam versioon. Värske, jahutava maitsega taim, mis sobib ideaalselt nii tee kui ka kokteilide koostisosaks. Lisaks aitab rohemünt seedehäirete vastu ja värskendab hingeõhku.

Peenras istuta rohemünt porgandi, herne või kapsa lähedale. Mündi tugev lõhn peletab kahjureid, eriti lehetäisid ja sipelgaid.

NB! Münt kipub jõuliselt levima – peenras tasub seda kasvatada potis või juuretõkkega.

Õunmünt Magusama lõhnaga münt, mille lehed meenutavad kergelt õuna. Vähemtuntud, kuid kiiresti populaarsust koguva mündiliigina sobib see ideaalselt kuuma tee, jäätee või isegi salatite maitsestamiseks. Taimel on ka rahustav ja kerge seedimist soodustav toime. „See on praegu mu lemmiklõhn, käin päris tihti akna ääres taime lehti nuusutamas“ naerab Andra.

Peenras on õunmünt hea kaaslane tomatile, ubadele ja sibulale, kuna peletab lehetäisid.

Sidrunaiosia (sidrunverbeena) Tugeva sidruniaroomiga taim, mida kasutatakse rahustava tee tegemiseks ja isegi magustoitude maitsestamiseks.

Peenras sobib sidrunaiosia paprika ja salati kõrvale. Tõrjub lehetäisid ning meelitab kasulikke tolmeldajaid.

Sidrun-liivatee Liivatee sidrunine alaliik ühendab klassikalise tüümiani vürtsikuse ja sidruni värskuse. Taime tugev antiseptiline ja põletikuvastane toime teeb sellest väärt abilise nii köha kui ka kurguvalu korral.

Peenras istuta sidrun-liivatee tomati, kapsa või maasika kõrvale – aitab tõrjuda kahjureid ja tugevdab naabruses kasvavaid taimi.

Harilik pune Ka oregano nime all tuntud harilik pune on võimas maitseaine, lisaks on sel antibakteriaalne toime. Taime sirgudes plaanib Andra seda lisada pitsale ja pastale.

Peenras on pune suurepärane kaaslane kurkidele, sibulatele ja paprikatele, kuna peletab kahjureid ja toetab taimede tervist.

Kas need taimed sobivad koos aknalauale?

„Kuna mul on vähe ruumi, tahtsin teada, millised taimed saan hiljem koos ühte potti kasvama panna,“ räägib Andra. Lähemalt uurides sai Andra teada järgmist: sidrunmeliss, sidrun-liivatee ja sidrunaiosia saavad hästi läbi – nad armastavad valgust ja ei konkureeri liigselt. Rohemünt ja õunmünt vajavad palju niiskust ja kipuvad laialt vohama, mistõttu tuleks need panna eraldi pottidesse. Harilik pune eelistab kuivemat kasvukohta ja sobib hästi iseseisvaks taimeks, näiteks rõdukastinurka.

Praktiline hooldusjuhend: kuidas taimed aknalaual hästi kasvama panna?

Valgus Kõik kuus taime armastavad päikest. Andra paigutas need aknalauale, kus taimed saavad vähemalt paar tundi päevavalgust. Ideaalis oleks vaja kohta, kus valgust on vähemalt kuus tundi, aga kui see pole võimalik, on abiks taimelamp.

Kastmine Rohemünt ja õunmünt vajavad veidi rohkem niiskust ning nende muld peaks olema pidevalt kergelt niiske. Sidrunmeliss, sidrunaiosia, sidrun-liivatee ja pune eelistavad, et mullapind kuivaks enne järgmist kastmist kergelt ära.

Poti valik ja drenaaž Kõik taimed kasvavad hetkel väikestes istikupottides ning need tuleks hiljem istutada umbes 12–15 cm läbimõõduga savipottidesse, mille all on augud vee äravooluks. Müntide puhul jälgib Andra, et nad liialt laiali ei kasvaks ning vajadusel istutab need juba varem suuremasse potti.

Lehtede korjamine ja lõikamine Et taimed haruneksid ja püsiksid tugevad, plaanib Andra aeg-ajalt lehti noppida. Õienuppude tekkimisel lõikab ta need ära – nii kulutab taim energiat lehtede kasvatamiseks.

Temperatuur Taimed kasvavad toatemperatuuril (umbes 20–24 kraadi) ning peaksid olema kaitstud tuuletõmbuse ja radiaatori kuuma õhu eest. Aknalaua õhuringlus on hea, aga ära lase külmal kevadõhul taimedeni jõuda.

Ümberistutamine Kui mõnel taimel hakkab potis kitsas ja juured kipuvad alt välja tungima, kolib Andra nad suuremasse potti – ideaalis hiliskevadel või varasuvel.

See kord jõudsid aknalauale noored taimed

Mis aknalaual veel toimub?

Kohe noortaimede kõrval jäid poes Andrale silma tippsibulad. Nii jõudsid potti lisaks maitsetaimedele punased, kollased, valged ja šalottsibulad. „Igaüht mahtus aknalauale kaks ehk suurt saaki nendest ei tule, aga kasvatamislõbu on ikkagi,“ nendib Andra.

Värvilised tippsibulad

Lisaks leidis Andra beebitaimede seast mõned lilled ning poest tulid kaasa viis aed-puispetuunia istikut. Hetkel on need aknalaual, aga kuna kasvukujult on puispetuuniad madalad, rippuvad ning väga lopsakad, sobivad need ideaalselt amplisse ning liiguvad soojemate ilmade tulekul sisehoovi kaunistama. „Horticomi lai valik pelargoone ja begooniaid ärgitas ka huvi, aga kuna aknalaual on ruum piiratud ja tahaksin veel mõned seemned mulda saada, jäid need sel korral poodi teisi huvilisi ootama,“ lisas Andra.

Suurt rõõmu toovad praegu vaikselt võrsuvad tšillid. Tšillipipra „Chiluacle Negro“ seemned on välja ajanud esimesed idulehed ning nädala-kahe pärast saab need ettevaatlikult istutada juba suurematesse pottidesse. Paprika „California Wonder“ ning tšilli „Trinidad Scorpion“ vajavad veel veidi aega. „Alguses olin veidi pettunud, et rohkem rohelisi lehekesi näha ei ole, aga tegin veidi täiendavat uurimistööd ning sain teada, et osadel paprika- ja tšilliseemnetel läheb idanemiseks kuni viis nädalat,“ ütles Andra. Õppetunni sai Andra ka kastmise osas. Läheduses olev radiaator aitab hoida ühtlast temperatuuri, aga kuivatab ka õhku, nii et muidu hästi niiskust hoidvaid turbatablette on ta pidanud tavapärasest rohkem kastma.

Oma järjekorda ootavad veel porgandi-, redise- ja tomatiseemned, aga nendest saab lähemalt lugeda juba järgmises blogipostituses!