
Eesti Loodusmuuseum teeb koostöös Prismaga muuseumis tasuta kättesaadavaks naiste ja laste hügieenitarbed
Eesti Loodusmuuseum ja Prisma teevad koostööd sotsiaalsete ja keskkonnaalaste eesmärkide nimel. Muuseumi tualettruumides on külastajatele kättesaadavad jätkusuutlikult toodetud Änglamarki hügieenisidemed, mähkmed ja salvrätid. Ühise ettevõtmise eesmärgiks on tagada tasuta hügieenitarvete parem kättesaadavus ning tõsta teadlikkust keskkonnasõbralikest valikutest ka igapäevaste hügieenitarvete osas.
Naiste hügieenitarvete tasuta kättesaadavus peaks kaasaja ühiskonnas olema elementaarne. Nii see aga paraku ei ole ning probleem on väga päevakajaline ka Eestis. Tallinna linnavalitsuse andmetel on Eestis 47 500 tüdrukut vanuses 12–18 ning iga kümnes tütarlaps on puudunud koolist, sest neil pole olnud võimalusi menstruatsioonitoodete ostmiseks. Rahvusvahelise uuringu kohaselt on 85 protsendil kooliealistest tüdrukutest kuupuhastus ebaregulaarne ja võib alata ootamatult. Seetõttu on oluline, et menstruatsioonitooted oleksid saadaval ka avalikes kohtades, nagu selleks on ka Eesti Loodusmuuseum.
Muuseumis käib külas palju kooliealisi tüdrukuid ja on oluline, et nad saaksid loodusharidusest osa ega jääks menstruatsioonitoodete puuduse tõttu kooliskäimisest ja haridusprogrammidest kõrvale. “Probleemi leevendamiseks on rõõm teha väärtuspõhist koostööd Prismaga ning muuta hügieenitarbed kättesaadavamaks seejuures toodete jätkusuutlikkust arvesse võttes” ütleb Eesti Loodusmuuseumi partner- ja kogukonnasuhete juht Hanna Mari Villsaar.
Miks Prisma ja Änglamark?
Prisma üks põhiväärtusi on inimeste ja keskkonna eest vastutamine. Selle tõestuseks on keskkonnasõbralikkusele ja vastutustundlikule tootmisele mõtlev Änglamarki tootesari, mis pakub Eesti turul tegutsevatest toidu- ja jaekaupade poodidest ainsana omabrändina keskkonna- ja allergiasõbralikke hügieenitarbeid lastele ja naistele.
„Prisma jaoks on oluline muuta Eesti inimeste elu paremaks. Elementaarsed hügieenitooted peaksid olema igale tüdrukule ja naisele alati kättesaadavad, seega ei kahelnud me hetkekski, kui Eesti Loodusmuusem meie poole koostöösooviga pöördus. Loodetavasti muudab see paljude laste igapäevaelu veidi kergemaks,“ sõnab Prisma turundus- ja kommunikatsioonidirektor Liina Pärlin.
Kõik Änglamarki tooted on tunnustatud ka jätkusuutlikkuse sertifikaadiga. Toodetel on nii Põhjamaade keskkonnamärgis – luigemärgis kui ka FSC ehk Metsahoolekogu sertifikaat, mis tähendab, et toodete materjalid on pärit vastutustundlikult majandatud metsast, kus väärtustatakse võrdselt nii looduslikku keskkonda, kogukondi kui ka majanduslikku elujõulisust. Samuti on Änglamarki hügieenitarvetel Asthma Allergy Nordic sertifikaat, mis võimaldab tooteid kasutada ka allergikutel.
Ühekordsete hügieenitoodete koormus keskkonnale
Hügieenitarbed on hädavajalik ja paratamatu osa kõigi naiste ja väikelaste igapäevast. Ehkki turule on tulnud mitmeid keskkonnasõbralikke korduskasutatavaid hügieenitarbeid, mis võiksid olla hügieenitarvete puhul esmane valik, võib kõigil tekkida olukordi, kui on tarvis kasutada ühekordseid tooteid.
Ühekordsete toodete valmistamiseks kulub aga ohtralt energiat, vett ja materjale ning ka nende käitlemine on keskkonna seisukohast koormav. Seda enam on oluline toodete valikul jälgida, et nende valmistamisel on arvesse võetud loodusressursside vastutustundlikku kasutamist. Eesti Loodusmuuseum peab oma südameasjaks innustada inimesi tegema keskkonnateadlikumaid valikuid igapäevaelus – julgustades ressursse säästlikumalt kasutama ja looduskeskkonda puhtamana hoidma.
- märtsil tähistatakse üle kogu maailma jäätmevaba päeva Zero Waste Day, mille eesmärk on vähendada jäätmete teket. Eesti Loodusmuuseum peab oma südameasjaks innustada inimesi tegema keskkonnateadlikumaid valikuid igapäevaelus – julgustades ressursse säästlikumalt kasutama ja looduskeskkonda puhtamana hoidma.
„Kutsume ka teisi muuseume ja avalikke asutusi tagama oma ruumides tasuta hügieenitarvete kättesaadavuse. Loodusmuuseumina rõhutame, kui oluline on eelistada selleks jätkusuutlikumalt toodetud hügieenitarbeid – need on säästlikum valik nii keskkonna kui ka inimeste heaolu jaoks,“ ütleb Villsaar.