Otse sisu juurde
Prisma
Tooted

Kas porgandid ja redised kasvavad potis? Algaja aednik katsetab taas

Algaja aednik Andra ei jäta jonni. Kui kevade hakul kolisid aknalauale sidrunmeliss, mündid, oregano ja teised maitsetaimed, siis nüüd on aeg uute katsetuste jaoks. Porgand, redis ja kuumaasikas ei pruugi esmapilgul toataimede alla liigituda, aga Andra tahab teada: äkki saab neilt siiski saaki ka aknalaual kasvatades?

Kuidas kõik alguse sai?

Erinevalt maitsetaimedest, mis tulid Prismast beebitaimedena, külvas Andra seekord porgandid, redised ja kuumaasikad ise – seemnest. „Veidi hirmutav tundus see küll, aga appi tulid olemasolevad turbatabletid ja kastmissüsteemiga sügavamad potid, mida ma varem polnud kasutanud,“ räägib Andra.

Kastmissüsteemiga pott

Porgand (lille)potti!

Porgandisortidest läksid potti lühike ja magus „Oxheart“ ning huvi pärast ka värviliste porgandite seemnesegu „Harlequin mix F1“. Seemnevalikul otsustas Andra taas kasutada juba varem proovitud Nelson Gardeni seemneid. Sügavasse potti (vähemalt 30 cm) läks õhuline ja kivivaba mullasegu. „Et porgandid kasvaksid sirgetena, sõelusin mulla läbi ning eemaldasin suuremad mullaklombid,“ selgitab Andra.

Porgandiseemned külvas ta umbes sentimeetri sügavusele. Porgandile meeldib päike ja stabiilne niiskus, nii et pott kolis kõige päikselisemale aknalauale. Selleks, et muld oleks stabiilselt niiske, otsustas Andra kasutada kastmissüsteemiga lillepotti „Pauliina“.

Hetkel potist veel rohelisi iduotsi ei paista, aga taimede kasvades tuleb neid kindlasti harvendada – igaühele vähemalt 3–4 cm ruumi, et porgandid tuleksid ilusad ja sirged.

Redised pakuvad kiiret kasvurõõmu

Eeltöö käigus leitud info põhjal on rediste kasvatamine nagu aianduse kiirversioon. Seemned peaksid idanema juba mõne päevaga ja nädala mõõdudes peaksid esimesed lehed juba piiluma hakkama. „Ma arvan, et see on parim valik neile, kes tahavad midagi kohe kasvamas näha,“ ütleb Andra. Seemned tulid taas Nelson Gardenilt ning potti läks rediste segu „Purp, pink, Albena, Zlata“ – tõotab tulla värvikirev saak.

Ka redistele meeldib kohev muld, palju päikest ja stabiilne niiskus. Seetõttu kasutas Andra ka nende jaoks kastmissüsteemiga potti, mis kolis aknalaual kenasti porgandite kõrvale. Pinnase niiskena hoidmine on rediste puhul eriti tähtis, sest kui muld ära kuivab, muutuvad redised puiseks. „Külvates jätsin iga seemne vahele 2–3 cm ja pärast tärkamist harvendan neid veel, et redised tuleksid ilusad ja ümarad,“ räägib Andra.

Oodata on värvikirevat saaki

Kuumaasikad – väikesed marjad, suur ootus

Kui Andra avastas, et kuumaasikad ei ole mitte ainult väikesed ja lõhnavad, vaid neid saab kasvatada ka otse seemnest, oli otsus tehtud – tuleb ära proovida. „Mõtlesin, et kui juba taimi kasvatan, siis võiks proovida ka maasikaid. Need pisikesed marjad tundusid armsad ja mõte omaenda aknalaual valmivast maasikast kõlas liiga hästi, et mitte järele proovida,“ ütleb Andra.

Kuumaasika "Rügen" seemned on nii väikesed, et Andra võrdles neid peaaegu tolmukübemetega. „Ausalt, ma kartsin neid üldse näppude vahelt ära kaotada,“ naerab ta. Kuigi seemned soovitati esialgu panna külvimullaga külvikasti, läksid need ruumi kokkuhoiu mõttes hetkel siiski potti, mille muld oli õrnalt niisutatud.

Kuna kuumaasika seemned vajavad idanemiseks valgust, ei tohtinud neid mullaga katta. „See oli vist kõige harjumatum osa – mitte midagi ei tohi peale puistata. Ma lihtsalt vajutasin seemned kergelt mullapinnale ja katsin poti toidukilega.“

Kuumaasika seemned tuleb katta õhukese läbipaistva kile või kattega

Maasikaseemnete tärkamist tuleb oodata kauem kui tavaliselt – umbes kolm nädalat. Kui kõik hästi läheb, istutab Andra noored kuumaasikad suve alguses suuremasse potti. „Praegu pole veel midagi näha, aga ma loodan, et suvel saan siiski esimesed marjad suhu. Ja kuna nad viljuvad järjest, mitte ühekorraga, nagu tavalised maasikad, siis võib see väike aknalauapott suve jooksul päris helde olla.“

Kuidas läheb maitsetaimedel, paprikal ja tšillidel?

Maitsetaimed on kõvasti kasvanud ning nüüdseks liikunud külvikastist savipottidesse. Kõige suurema kasvuspurdi on teinud rohemünt ja õunmünt – neid on Andra juba päris palju kasutanud maitsevee tegemiseks. Saaki on ta saanud ka sibulatest: „Hooaja esimene praekartul klassikalise rohelise sibula-hapukoore seguga on igatahes söödud,“ rõõmustab Andra.

Esimesed pungad ja õied on välja ajanud ka aed-puispetuuniad. Lähipäevil on plaanis soetada ampel ning taimed sinna ümber istutada. „Ma juba kujutan ette, kui ilus nende õrnade lillade õitega täidetud ampel minu kortermaja esiukse kõrval on,“ ütleb Andra.

Kui eelmisel kuul oli Andra veel nukker, et kõikide tšillide rohelisi lehekesi näha ei olnud, siis nüüd on põhjust rõõmustada. Nii tšillid kui ka paprikad on jõudnud ühe-kahe pärislehe faasi ning ümber istutatud savipottidesse. „Suuremad taimed panin omaette potti, aga õrnemaid panin ühte potti kaks,“ räägib Andra. Mõned taimed vajavad veel veidi aega ja jäid kasvama turbatablettidesse, aga sooja kevadpäikese abiga sirguvad ka need iga päevaga suuremaks ning on varsti valmis kolima oma pottidesse.

Tšillide ja paprikate uus kasvukoht

Nüüd on vaja lihtsalt saaki oodata – loodame, et see tuleb külluslik!